Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kowarach mają kolejny pomysł na przyciągnięcie turystów. Po mostkach nad Jedlicą i leżankach nad zalewem, przyszła kolej na winnicę

Alina Gierak
Alina Gierak
Dojrzałe winogrona z winnicy w Kowarach można będzie zrywać i zjadać.
Dojrzałe winogrona z winnicy w Kowarach można będzie zrywać i zjadać. Pixaby
W Kowarach powstaje miejska winnica. Krzewy winorośli pojawią się w pobliżu muszli koncertowej przy ulicy Jagiellończyka. Winnica pod Karkonoszami nie jest niczym niezwykłym. Winorośl uprawiano tu w średniowieczu. Kowary nawiązują do tych tradycji. O tym, że wina z górskich miejscowości mogą być pyszne, przekonacie się w Alzacji. Może także wkrótce w Kowarach?

Spis treści

Winnica w Kowarach

Wkrótce na skwerze przy ulicy Jagiellończyka w Kowarach będziemy podziwiać krzewy winorośli i pnące róże. Obok nich stanie 18 ławek, brama obrotowa, kosze na śmieci oraz stojak na rowery.

Miastu przybędzie kolejne miejsce do wypoczynku i spacerów. Kowary pięknieją i zielenieją za sprawą unijnych dotacji i programowi Zielone Kowary.

Założenie miejskiej winnicy jest nawiązaniem do tradycji sprzed wieków, kiedy franciszkanie z kowarskiego zakonu uprawiali winorośle. Winnica sprawi, że centrum miasta będzie jeszcze eko. Utrzymaniem winnicy będzie się zajmował samorząd, a mieszkańcy będą mogli zrywać winogrona, które będą tam owocować. Zadanie zostanie sfinansowane z Funduszy Norweskich, w ramach programu „Zielono – Niebieskie Kowary" - mówi burmistrz Kowar Elżbieta Zakrzewska.

Czytaj tutaj więcej o atrakcjach w Kowarach

Winnice w Karkonoszach

Karkonosze uchodzą za okolice o bardzo surowym klimacie. Jednak okazuje się, że na wysokości od 450 do 650 m n.p.m. klimat panujący na tym terenie przyległym do wzgórz morenowych, jest dużo łagodniejszy.

Dotyczy to terenów nad Przesieką, Zachełmiem oraz Jagniątkowem i Michałowicami. Miejscowości te są znacznie cieplejsze, głównie z powodu występowanie fenu, czyli karkonoskiego wiatru halnego. To zjawisko występuje w Karkonoszach bardzo często, i jest praktycznie obowiązkowe przy wiatrach wiejących z południa. Podnosi znacznie temperaturę powietrza, zwłaszcza zimą.

Historia wina na Dolnym Śląsku sięga XII wieku, ale pierwsze zapiski pochodzą z wieku XIII i opisują uprawy winorośli przy klasztorze Cystersów w Trzebnicy. Oprócz Trzebnicy winorośl uprawiano w okolicach Środy Śląskiej, która do dzisiaj ma w herbie gałązkę winorośli. Szczyt rozwoju winiarstwa przypadł na XVIII wiek, wtedy na Dolnym i Górnym Śląsku funkcjonowało około 1200 winnic. Były także w karkonoskich miejscowościach.

Po II wojnie światowej upowszechnił się pogląd, że w Karkonoszach jest zbyt zimno, by powstawały tu winnice. Dopiero niedawno powrócił pomysł sadzenia winorośli. Zdaniem znawców Karkonosze mogą okazać się w przyszłości Małą Alzacją, zwłaszcza że alzackie Wogezy mają identyczną strukturę geologiczną i ten sam okres powstania.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kowary.naszemiasto.pl Nasze Miasto